Etkinlikler


 3 ARALIK 2015

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle 6. Karaman Engelliler Spor Şöleni düzenlendi. BESYO Spor Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe üniversite personeli, engelliler, aileleri ve öğrenciler katıldı.

“Engellilere yapılan yatırım, topluma yapılan yatırımdır”

Şölen, engelli bir gencin İstiklal Marşı okumasıyla başladı. Şölenin açılış konuşmasını yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kemal Kabasakal, KMÜ bünyesinde “Engelsiz Üniversite” sloganıyla engellilerin topluma kazandırılmaları, sosyalleşmeleri ve yaşam alanlarının daha da yaşanabilir hale gelmesi için düzenledikleri faaliyetler ve etkinliklerden söz etti.

“Karaman’da 5 bin 324 engelli var”

Öğr. Gör. Kemal Kabasakal, Karaman genelinde toplam 5 bin 324 engelli nüfus bulunduğunu, engellilere yapılan yatırımın aslında topluma yapıldığını belirterek, “Her insan kutsaldır ve engelli ya da engelsiz diye değil, sahip olduğu potansiyele göre değerlendirilmelidir. Ayrıca toplumda her bireyin spora ihtiyacı vardır. Spor, engellilerin kendilerini gösterebilecekleri, çevre ile iletişim kurabilecekleri, paylaşma ve özgüven duyularının gelişebileceği sosyal bir tedavidir.” dedi.

Konuşmasının devamında Öğr. Gör. Kabasakal, aile bireylerine seslenerek “Çocuklarınızı iyi tanıyın, onların ilgi alanlarını iyi tespit edin ve spor yapmaları için onları cesaretlendirin ki kendilerini iyi hissetsinler.” dedi.

Öğr. Gör. Kemal Kabasakal, “Altıncısını düzenlediğimiz bu şölen vesilesiyle bizlere destek veren üniversite yönetimine, özel eğitim kurumlarına, emeği geçen tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Şölen kapsamında çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirildi. BESYO öğrencilerinin dans gösterisiyle devam eden şölende engelli öğrenciler boks, judo, taekwondo, wushu performansı sergilediler. Engelliler için yapılan balon gösterilerinin ardından Halk Müziği Sanatçısı Muhittin Arslan tarafından verilen mini konsere salondakiler ve tüm öğrenciler danslarıyla eşlik etti.

6. Karaman Engelliler Spor Şöleni engelli öğrencilere çeşitli hediyelerin verilmesi ve madalya töreninin ardından fotoğraf çekimiyle son buldu. 

 

 

20 Mayıs 2015 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) öğrencileri, bedensel ve görme engelli bireylerle empati kurmak amacıyla tekerlekli sandalyelerle yürürken engelli parkurlarında gözü bağlı olarak ilerledi.

KMÜ Toplum Gönüllüleri Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘empati’ konulu etkinliğe katılanlar, üniversite yemekhanesi önüne kurulan parkurlarda engelliler gibi yürüyerek onların toplumda yaşadığı zorlukları anlamaya çalıştılar. Öğrenciler, yaşadıkları deneyimi empati standında açılan defterlere yazmayı da ihmal etmediler.

 

Toplum Gönüllüleri Öğrenci Topluluğu Başkanı Kemal Toluk, Engelliler Haftası nedeniyle düzenledikleri etkinlikle engellilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve engelli olmayan insanlarda engellilerin hissettiklerine karşı empati geliştirmek amacını taşıdıklarını ifade etti.

20 Mayıs 2015

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında “Engelleri Birlikte Kaldıralım” temalı etkinlikler düzenlendi.

Golbol müsabakaları, engellilere özel farkındalık oluşturma seminerleri, film ve şiirlerin yer aldığı etkinliklerde KMÜ öğrencilerinin toplumsal duyarlılığının geliştirilmesi amaçlandı. Etkinlikler kapsamında BESYO Spor Salonunda düzenlenen ve gözler bantlı oynanan golbol turnuvası 12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Turnuvanın açılışını yapan KMÜ öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Aydın, Öğr. Gör. Sinan Dinç ve Öğr. Gör. Kemal Kabasakal takım oluşturup müsabakaya katılırken KMÜ personeli ve öğrencilerinden oluşan takımların mücadeleleri sonucunda ilk üç belirlendi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen farkındalık programı ise Hatice Altuntay ve Handan Küre isimli öğrencilerin şiir okumasıyla başladı. Daha sonra BESYO Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zeki Ünal kürsüye gelerek toplumun çok farklı gruplardan meydana geldiğini belirtti ve önemli olanın toplumdaki kişi ve grupların birbirini anlaması olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Ünal, engellilere yönelik farkındalık oluşturma faaliyetlerinin ise toplumdaki anlayış ve duyarlılığı geliştireceğine inandığını belirtti.

Açılış konuşmasının ardından engelleri konu alan film izleyenlerle paylaşıldı. Sonrasında Arş. Gör. Sevda Üzüm ve Öğr. Gör. Kemal Kabasakal kürsüye gelerek engel grupları konusunda seminer verdiler.

Program, Öğr. Gör. Kemal Kabasakal tarafından daha önce verilen Otizm konulu eğitim seminerine katılanlara sertifikalarının ve golbol müsabakalarında dereceye girenlere madalya ve kupalarının verilmesiyle son buldu.

 

 

3 Aralık 2014 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Karaman Engelliler Spor Şöleni’nin beşincisi düzenlendi. Engelliler Spor Şölenine Vali Murat Koca'nın eşleri, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Akış’ın eşleri, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ve eşleri, Vali Yardımcısı Erkan Karahan, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekci, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Milli Eğitim Müdür Vekili Asım Sultanoğlu, Türkiye Sakatlar Derneği Karaman Şube Başkanı Ercan Çalışkan ile akademik ve idari personel, engelliler ve aileleri katıldı. 

5. Karaman Engelliler Şöleni Ahmet Çalıkçı isimli engelli gencin İstiklal Marşı’nı okumasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın ardından ‘Yeryüzü Melekleri’ isimli şiir, işaret dili eşliğinde okundu.

“Mutlu olduğunu ve sevildiğini bilen bir çocuğumuz var”

Şölende KMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümünde öğrenci olan, altı yaşında engelli bir çocuk sahibi Canan Belen konuşma yaptı. Belen, çok zor bir sürece eşinin yardımıyla alıştığını belirterek, “Gerek anaokulu gerekse rehabilitasyon merkezlerinin de yardımıyla zaman içinde yavrumuzu daha sosyal bir hale getirdik. Mutlu olabilen, sevildiğini bilen bir çocuk oldu. Daha yolun başında olmamıza rağmen geleceğe korku ile değil umutla bakmayı bildik.” dedi.

“Onları anlamak ve üzerimize düşeni yapmak en büyük sorumluluğumuz”

Türkiye Sakatlar Derneği Karaman Şube Başkanı Ercan Çalışkan ise hayatının en anlamlı günlerinden birini yaşadığını dile getirerek, engelli bireyler için bu tip etkinliklerin çok yararlı olduğunu söyledi. Çalışkan, daha düne kadar engelli çocukların saklandığı zamanları yaşarken şimdi engellilerin bir günü olduğunu vurgulayarak, “Unutulmamalıdır ki engelli olmak hepimizin başına gelebilecek bir olay. Bu bir kusur değildir. Onları anlamaya çalışmak ve üzerimize düşeni yapmak bize düşen en büyük sorumluluktur.” şeklinde konuştu. Ercan Çalışkan ayrıca KMÜ’nün engelsiz üniversite uygulamasında ve bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

“Engelliler de toplumumuzun bir parçası”

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zeki Ünal, toplumun çok farklı gruplardan meydana geldiğini belirterek, “Engelliler de toplumumuzun bir parçası. Bu insanlarımızın toplumun bir parçası olduğunu ve onların da eşit şartlarda hayatlarını sürdürmeleri gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmak için bu günler vardır. Bugün onların günü ve spor ile eğlenmiş olacaklar. Biz de onların durumunu bir kez daha hatırlatmış olacağız.” dedi.  

“Sevgi her türlü engeli kaldırır”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ise Peygamber Efendimizin engelli bireylere verdiği değerin anlaşılması amacıyla Medine’de engelli olduğu için dışlanan ve köyünü terk eden bir kişinin Peygamberimiz tarafından ikna edilerek köyüne dönmesi ve ticarete başlayarak yeniden hayata kazandırılmasını konu alan bir olay anlattı.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizen Rektör Gökmen, “Üniversite olarak engelli öğrencilerimiz ve bireylerimizin günlük yaşantılarını kolay hale getirmek adına birtakım düzenlemeler yaptık. Unutmayalım ki en büyük engel sevgisizliktir. Sevgi her türlü engeli kaldırır. 2015 yılının engellerin kaldırıldığı sevgi dolu bir yıl olmasını diliyorum.” diye konuştu.  

“Yaşam alanları engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği şekilde düzenlenmeli”

Vali Yardımcısı Erkan Karahan ise bu tip etkinliklerin engelli bireylerin topluma adapte olması için önemli fırsatlar olduğuna değinerek, “Engelli vatandaşlarımızla ilgili toplumsal bilincin yeteri seviyede olmadığını düşünüyorum. Fakat zaman ilerledikçe bu bilincin de gelişeceğine inancım tam. Dünyada ve ülkemizde engelli bireylerimiz için çalışmalar yapılmakta. Çevremizdeki yaşam alanlarının engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Onlar için tüm imkânların seferber edilmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

“Bize acıyarak bakmayın, bizim kalbimize dokunun”

Şölende engelli bir genç, engellilerin durumunu özetleyen bir kompozisyon okudu. Genç,  engellileri yok saymanın toplumda huzursuzluğa yol açacağını belirterek, “Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve rahat yaşamaları için vatandaşlar daha fazla sorumluluk sahibi olmalılar. Bize acıyarak bakmayın, bizi sorgulamayın, anlamaya çalışın ve bizim kalbimize dokunun.” şeklinde konuştu.

Dans ve Balon Gösterileri, Şiirler ve Spor Etkinlikleri

Konuşmaların ardından çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirildi. Engelli çocukları eğlendirmek için balon gösterisi yapıldı. BESYO öğrencilerinin hazırlamış oldukları dans gösterileri sergilendi. Sağlık Yüksekokulu öğrencileri ise işaret dili ile “Madenci” isimli şiiri okudu.

Engelli çocukların şarkıları ve dans gösterilerinin ardından Konya’dan gelen semazen grubu sema gösterisi yaptı. Daha sonra engelli çocuklarla bilek güreşi müsabakaları yapıldı.

 

 

22 Ekim 2014 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili Lokman Ayva tarafından ‘Hayatta Engelli Olarak Var Olabilmek’ konulu konferans verildi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Asım Sultanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Hayatına dair tecrübelerini paylaşan Lokman Ayva, kendisini dinlemeye gelenlerle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. 

“Sorun kişinin engeli değil; çevredeki fiziksel engeller”

Lokman Ayva, hayatımızda yer alan fiziksel sorunların insanları doğrudan etkilediğini söyleyerek, “Engelli bireylerin sorunları kendi engellerinden değil, çevredeki fiziksel engellerden kaynaklanıyor. Dünya belli standartlara uygun insanlara göre tasarlanıyor. Bu standartların dışına çıkıldığında sorun yaşar bir hale geliyorsunuz.” dedi.

“İnsanların fikirlerini değiştirmek çok zor”

Lokman Ayva, başkalarının düşüncelerini değiştirmenin dünyadaki en zor şey olduğunu belirterek, “Bazen en yakınınızda bulunan, sizi en çok tanıyan insanların fikirleri dahi size değiştirilemez gibi gelir. Fakat imkânsız gibi görünse de bu sabit fikirleri değiştirmek mümkündür.” şeklinde konuştu. 

“Engel olmayın, destek olun”

“İnsanın başarabileceğine inanması pek çok şeyi yapabilmesi için en önemli etkendir.” diyen Lokman Ayva şöyle devam etti: “İnsanlar etraflarındaki engelli insanları sınırladığı sürece o insanların kendilerine de çevrelerine de katkısı olmaz. Fakat bu insanların önüne engel çıkarmak yerine onlara inanmak ve güven duymak onların başarılı olmalarına katkı sağlayacaktır.”

“İmkânsızlıkların İmkânları Vardır”

“Görme engelli olmasaydım okuyamazdım.” diyen Lokman Ayva, ailelerinde okuma kültürünün olmadığını, kendisinin de bu durumun aksine okuması gerektiğine inandığı için bu yola girdiğini söyledi. Lokman Ayva, “İnandım, kendime güvendim ve başarıp bu duruma geldim. Bu anlamda baktığınızda imkânsız gibi görünen bazı durumların insanların hayatlarında olumlu gelişmelere sebep olduğunu göreceksiniz. Yeter ki o imkânsızlığı yenerek başarılı olacağınıza inanın. Yanlış yaptığınız durumlarda da geriye dönerek nerede hata yaptığınızı belirleyin ve bunların çözümünü arayın.” dedi.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in, Lokman Ayva’ya plaket vermesinin ardından etkinlik sona erdi.
 
 
 
11 Ağustos 2014

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) görme engelli ve az görenler ile ekran okuyucu yazılımlara sahip olmayan ziyaretçiler için üniversiteyi tanıtan yeni bir web sayfası hazırlandı.

Kullanım Kolaylığı Ön Planda

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve http://gormeengelli.kmu.edu.tr adresi üzerinden erişime açılan web sayfasında KMÜ’nün internet sitesinde yer alan bütün bağlantılar ve içerikler aynı şekilde yer alıyor. Görme engelli ve az gören ziyaretçiler için çift renk olarak tasarlanan sayfada renk değiştirme, yazı puntolarının büyütülmesi ve küçültülmesi gibi özellikler bulunuyor. Bunun yanı sıra web sayfası içerisinde yer alan içerikler sesli olarak da dinlenebiliyor.

Ekran okuyucu yazılımların okuyabileceği şekilde erişilebilirlik standartlarına uygun hazırlanan web sayfası, görme engellilerin sayfayı ziyaretinde zorluk yaşamayacağı şekilde tasarlandı. Sayfa için yapılan uygulamalar ise sitelerin web erişebilirliğini kontrol eden Achecker adlı web sitesinde test edilerek görme engeli bulunan veya az gören ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

 

 
 
 
26 Mayıs 2014
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde geliştirilen Gören Göz cihazlarının tanıtım ve dağıtımı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) yapıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Vali Murat Koca, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, görme engelliler ve yakınlarının katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, Türkiye’de 2002 yılına kadar engellilerle ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığına dikkat çekerek “Bizi kimse ciddiye almıyordu, hatta bu konuları konuşamıyorduk bile. Ama artık engelliler olarak birçok hizmete daha iyi ulaşabiliyoruz.” dedi.

Gören Göz cihazı hakkında da bilgi veren Önalan, görme engellilerin dışarıdaki insanlara bir yer sorduklarında ‘100-200 metre ileride’ gibi göreceli tariflerle karşılaşarak zorluk çektiklerini belirtti ve Gören Göz cihazının bunları ortadan kaldırdığına dikkat çekti. Cihazın dokunmatik olduğunu ve navigasyon sistemiyle yer tarif ettiğini söyleyen Önalan, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

“Türkiye, engelliler konusunda dünyaya örnek çalışmalar yapıyor”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi de yaptığı konuşmada “Hayat görene, işitene ve yürüyene göre düzenlenmiş. Biz hayatı herkese göre düzenlemek istiyoruz.” dedi. Engelli bireylerin hayatın içinde aktif yer alması için projeler yürüttüklerini söyleyen Dr. Çiftçi, “Artık Türkiye, engelliler konusunda dünyaya örnek çalışmalar yapar hale geldi.” şeklinde konuştu.

“3. Göz, 3. Kulak, 3. El”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzaladıkları “3. Göz, 3. Kulak, 3. El” adlı protokol kapsamında engellilerin hayatını kolaylaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Dr. Çiftçi, 2011 yılı verilerine göre Türkiye’de 4,5 milyon engelli bulunduğunu, bunun 1 milyona yakınını ise görme engellilerin oluşturduğunu söyledi.

Dr. Aylin Çiftçi, engelli bireylerin hem eğitim hem iş hem de sosyal hayatta yer alabilmeleri için Bakanlık olarak çalışmalarının devam edeceğini ifade ederek konuşmasına son verdi.

Vali Murat Koca da “Engellilerin insan onuruna yakışır bir hayat sürmesi için herkese iş düşmektedir. Toplumun bütün kesimlerinin işbirliğiyle artık istihdamdan eğitime, bakım hizmetlerinden sosyal politikalara kadar engellilerimizi hayatın her alanında görebilmekteyiz.” dedi.

“Lütuf değil, asli görev”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise “Gözleri maddi dünyaya kapalı ama gönül gözleri sonuna kadar açık kardeşlerim” hitabıyla başladığı konuşmasında hükümet olarak tüm bireylere eşit yaşam hakkı sunma çabasıyla gerçekleştirdikleri Gören Göz Projesini bir lütuf olarak değil, asli bir görev olarak gördüklerini dile getirdi.

Bakan Elvan, bir ar-ge ürünü olan Gören Göz cihazının yerli üretim olduğunu ve Türkiye’nin ardından yurtdışına da satılabileceğini ifade etti. Gören Göz cihazının daha önce 7 ilde 5 bine yakın görme engelli bireye dağıtıldığını söyleyen Elvan, teknik olarak geliştirilen cihazın Karaman’ın da içinde bulunduğu 19 ilde 105’i Karaman’daki engellilere olmak üzere 5 bin kullanıcıya dağıtımının yapılacağını kaydetti.

İmkanlardan ve fırsatlardan eşit bir şekilde yararlanmanın herkesin hakkı olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, “Engelli kardeşlerimize engelsiz bir yaşam sunmak için çalışmalıyız.” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından cihazların dağıtımı yapılarak ilk etapta 10 görme engelli vatandaşa protokol üyeleri tarafından Gören Göz cihazı takdim edildi. Hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle tören sona erdi.
 
 

 06 Mayıs 2014 
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Edebiyat Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı işbirliğiyle ‘Sesli Kitap, Kütüphane ve Gönüllü Uygulayıcıları’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Metin Sezer, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Hıdır Metin, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

‘Sesli Kitap Görme Engelli Bireylerin Dünyasını Aydınlatıyor”

Sesli Kitap uygulamasının tanımının yapıldığı ve tarihçesinin anlatıldığı konferansta çeşitli sunumlar ve slayt gösterimleri de yapıldı. Konferansta eğitim almanın herkesin hakkı olduğuna ve tüm engelli gruplarının da eşit bir şekilde bu haktan yararlanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca sesli kitapların görme engelli bireylerin dünyasını aydınlatacak bir gelişme olduğuna dikkat çekildi.

Konferansta Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Evde Bakım Programı öğrencilerinin yaptığı sunumlarla ‘Sesli Kitap’ uygulamasının yaygınlaştırılması için yapılması gerekenler ve sesli kütüphanede gönüllü okuyucu olmak için gerekli şartlar anlatıldı.

“Erişilebilir Kütüphane ve Kütüphane Sistemleri”

Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı çalışanlarından Asiye Şen ise ‘Sesli İlaç’ uygulamasını tanıttı. Şen, bu uygulama ile görme engelli hasta vatandaşların sesli ilaç yöntemi ile ilaçlarını daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde alabileceklerini belirtti.

Görme engelli bireylerin hayat hikayelerine ve başarı öykülerine de yer verilen etkinlik, şiir dinletilerinin ardından sona erdi.

 

25 Aralık 2013
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından (KMÜ SEM) düzenlenen İşaret Dili Kursunu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları verildi.

KMÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda 25 Aralık Çarşamba günü düzenlenen belge törenine KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Metin Sezer, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, akademik ve idari personel ile kursiyerler ve yakınları katıldı.

İşaret dili ile İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, açılış konuşmasıyla sürdü. KMÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, yaptığı konuşmada artık işaret dilinin bütün üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulacağını duyurdu ve yeni yasa tasarısına göre de pek çok işyerinde işaret dili uzmanlarının çalışmasının zorunlu olacağının altını çizdi. “Biz bir adım önde olalım diye böyle bir kurs düzenledik.” açıklamasında bulunan Yrd. Doç. Dr. Yalçın, işaret dili kursuna 126 başvurunun yapıldığını ve 64 kişilik birinci grup kursiyerlerin eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandığını belirtti.

Programda İşaret Dili Uzmanı Arzu Hazar tarafından hazırlanan “Bir gün işitme engelli olursanız” adlı slayt gösterisinin ardından kursiyerler tarafından Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiiri okundu ve işaret diliyle anlatıldı. “Hastane önünde incir ağacı” türküsü de işaret diliyle sergilenen diğer bir çalışma oldu. Kursiyerlerin “Bir fotoğraf çektirebilir miyiz?” şarkısına ait sahne performansı ise izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

 

3 Aralık 2013 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında 4. Karaman Engelliler Spor Şöleni düzenlendi. Etkinliğe KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karaman Vali Yardımcısı Mustafa Sarıkaya, KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selahattin Akpınar, Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, akademik ve idari personel, engelliler ve aileleri katıldı.

“En Büyük Engel Sevgisizliktir”

BESYO Spor Salonunda engelli bir gencin İstiklal Marşı okumasıyla başlayan şölen renkli görüntülere sahne oldu. Şölenin açılış konuşmasını yapan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen KMÜ bünyesinde “Engelsiz Üniversite”  sloganıyla düzenledikleri faaliyetler ve etkinliklerden bahsetti. Türkiye’de azımsanmayacak kadar engelli olduğunu belirten Rektör Sabri Gökmen, “Onları topluma kazandırmak ve yaşantılarını kolaylaştıracak imkânları sağlamak devletimizin görevidir ve aynı zamanda sosyal devlet anlayışının da gereğidir. Fakat önemli olan toplumumuzdaki bireylerin bunu bir görev olarak görmesi ve herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yapmasıdır.” şeklinde konuştu.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, engellilere acımanın, onlara üzülmenin yanlış bir davranış olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yerine onların hayatlarını rahat bir şekilde idame ettirebilmelerini sağlamak en güzel ve en yararlı davranış olacaktır. En büyük engel sevgisizliktir. Sevgi ile her engel aşılabilir.”


 
 
2 Nisan 2013
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ)Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından “2 Nisan Dünya Otizm Günü Farkındalık Semineri” düzenlendi.
Üniversitenin Karamanoğlu Mehmetbey Konferans Salonunda 2 Nisan Salı günü saat 10.00’da gerçekleştirilen konferansa BESYO Öğr. Gör. Kemal Kabasakal, Sağlık Hizmetleri MYO Öğr. Gör. Fatih Koçak, Öğr. Gör. Mustafa Güler ve Öğr. Gör. Habibe Çalışkan konuşmacı olarak katıldı.
Seminerde otizmin belirtilerini sıralayan Öğr. Gör. Fatih Koçak “Farklı görülme sıklığı bilgileri bulunmasına rağmen otizm, erkeklerde kızlardan daha fazla görülmektedir. Otizm spektrum bozuklukları, yaygın gelişimsel bozukluklarla eşanlamlıdır ve karmaşık bir gelişimsel yetersizlik anlamında kullanılır. Otizm, sıklıkla çocukluk depresyonu ile karıştırıldığı için doğru teşhis önemlidir.” dedi.
Öğr. Gör. Habibe Çalışkan, otizmin eğitimi ve tedavisinde kullanılan yaklaşımlarla ilgili teknik bilgileri paylaştı. Otizmde özel eğitim, konuşma terapisi, uğraşı terapisiyöntemlerini tanıtan Çalışkan “Otizmi olan çocuğun ilerlemesine ve gereksinimlerine göre zaman içinde farklılık gösterebilir.Özbakım, zihinsel, sosyal ve iletişim becerilerini kazanmaları, akranlarına benzer seviyeye gelebilmeleri için verilen eğitimdir.” açıklamalarını yaptı. Çalışkan, görsel olarak eğitim yaklaşımlarının ayrıntılarını da sundu.
Öğr. Gör. Mustafa Güler, otizm tanısı alan çocukların ailelerinin psikolojisi ve yaşadıkları güçlükler konusunda farkındalık oluşturan bilgiler verdi. Sunumuna düşündürücü bir hikaye ile başlayan Güler “Çocuğuna teşhis konulduktan sonra aile fertleri bu durumu kabulleniş sürecinde bazı evreler yaşarlar. Bu evreler her aile ferdi için farklı uzunluk ve yoğunlukta yaşanır” dedi. Ayrıca, ailelerin otizm konusunda bilgilendirmesi durumunda tedavi ve rehabilitasyonda başarının artacağını kaydetti.
Otizmin sadece 2 Nisan gününde de olsa farkındalık eğitimleriyle gündeme gelmesinin mutluluk verici olduğunu belirten Öğr. Gör. Kemal Kabasakal ise KMÜ’de Sağlık Hizmetleri MYO öğrencileriyle BESYO öğrencilerinin işbirliği ile çok önemli bir projenin hazırlıklarını yaptığını belirtti. Otizm teşhisi konan çocuklarda sporun yararlı olduğunu da vurgulayan Kabasakal, otizm eğitiminde ana temanın engellilere acımak değil, engelsizlerle aynı ortamda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebileceği koşulların sağlanması olduğunu vurguladı.
Seminerin sonunda konuşmacı öğretim elemanlarına günün anısına hediye takdim edildi. Seminer sonunda katılan öğrencilere Katılım Belgesi verildi. 
 
 
 
3 Aralık 2012 
 
Bir 03 Aralık Dünya Engelliler Günü daha Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde yine coşkuyla kutlandı.  
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde geleneksel hale gelen “3. Karaman Engelliler Spor Şöleni” yapıldı. KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonu’nda 3 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 10.30’da başlayan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.
 
Şölene, Karaman Valisi Murat Koca, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, KMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemal Esengün ve Prof. Dr. Mehmet Karataş, KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç.  Dr.  Selahattin Akpınar,  Türkiye  Sakatlar  Derneği  Karaman  İl Başkanı Ali Rıza Yıldırım ile idari ve akademik personelin yanı sıra çok sayıda engelli ailesi katıldı. Prof. Dr. Sabri Gökmen yaptığı açılış konuşmasında engellilerin topluma kazandırılmasında her bireye görevler  düştüğünü  söyleyerek ,  “Hepimiz  aslında   birer  engelli  adayıyız.  Unutmamamız gereken husus sevginin her türlü engeli aşacağı gerçeğidir.”   diye konuştu. Gökmen, 3. Karaman Engelliler Spor Şöleninin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Down Sendromlu öğrenci Yusuf Yiğen‘in İstiklal Marşımızı okumasıyla başlayan şölen, Karaman Valisi Murat Koca’nın görme engelli Ahmet ile bilek güreşi yapmasıyla devam etti. İşitme engelli öğrencilerin yaptıkları dans ve sema gösterileri ile görme engelli öğrencilerin katılımcılara yaşattığı müzik ziy afeti salonu dolduran izleyicilerden büyük alkış aldı. Şölen boyunca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin dans, folklor ve cimnastik, minikler Taekwondo gösterileri yine miniklerin cimnastik ve capoeira gibi spor gösterilerine engelli öğrencil er de eşlik etti. KMÜ Uygulama Anaokulu’nun minik öğrencileri de engelli arkadaşlarını yalnız bırakmadı.
 
Şölenin sonunda tüm engelli öğrenciler madalyalarını Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’den aldılar.